B2B of B2C, echt anders!

woensdag 14 november 2012

Business to Business-marketing (B2B) en Business to Consumer-marketing (B2C). De eerste is geheel gericht op bedrijven in de zakelijke markt, B2C-marketing op de eindconsument. Het zijn twee totaal verschillende markten met een andere communicatie-aanpak en marktbenadering.

Wat is anders in de communicatie? Enkele voorbeelden:

  • Het hoogste openpercentage van B2B-e-mailberichten ligt op dinsdagochtend. Stuur B2B-berichten altijd onder kantoortijd, bij voorkeur dus vroeg in de ochtend. Consumenten openen daarentegen hun mail vaak in de avonduren en weekenden. Bij een B2C-mailing bereikt u de meeste mensen donderdag laat in de middag of in het begin van de avond.
  • Een B2B-website is vaak oplossingsgericht. Een klant zoekt bijvoorbeeld oplossingen voor een probleem of is op zoek naar optimalisatie. Het verschil tussen B2B- en B2C-websites vertaalt zich dan ook naar de inhoud en vormgeving van uw website. Zakelijke klanten oriënteren zich uitgebreid, zorg daarom dat u op uw website aanvullende informatie over producten of diensten opneemt! Bij B2C beslist de eindgebruiker en is er vaak sprake van impulsaankopen. In iedergeval kortere beslissingstrajecten.
  • Het verkrijgen van goede zakelijke relaties is er een van lange adem en daarbij speelt bij verkopen de gun-factor een grote rol. Bij B2C-marketing is de relatie van ondergeschikt belang en is communicatie vaak de onderscheidende bepaler in plaats van het product en de opgebouwde relatie.

Gespreide beslissingsbevoegdheid

Nadeel van B2B-marketing is dat de beslissingsbevoegdheid vaak verspreid is over allerlei afdelingen. Zo kunnen zowel sales, de R&D-afdeling als de commercieel directeur zich ermee bezighouden. Zorg dus dat je alle juiste personen aanspreekt, de juiste decision making unit (dmu). De kunst van B2B-marketing is om iedereen in deze dmu te bereiken en te boeien. De juiste mix van communicatiemiddelen is daarbij belangrijk om een maximaal bereik en effect te creëren.


Naar het overzicht van blog berichten